Reservation
Aşkan Mh Yeni Meram Cd No 222/A Meram / KONYA 12:00 - 20:30 0 (332) 321 1891

RezervasyonFormu
  GAZYAĞCITARİHÇEMİZ

  BEREKETLİ OLMAYAN LEZZETLİ OLMAZ, BUNDAN SEBEP TEPSİ FURUNA GİRMEDEN EVVEL İLK YAPILACAK İŞ; DUA ETMEKTİR.
  USTALARIN USTASI

  Mehmet Gazyağcı


  Ali Gazyağcı
  Kurucumuz

  ... - 1893


  Mehmet Gazyağcı
  2. Kuşak Gazyağcı Ustası

  1891 - 1973


  Hasan Hüseyin Çınalı
  3. Kuşak Gazyağcı Ustası

  1966 - 1998


  Ali Çınalı
  4. Kuşak Gazyağcı Ustası

  1974 - Halen


  Hüseyin Çınalı
  5. Kuşak Gazyağcı Ustası

  2016 - Halen

  USTALARIMIZVE TARİHÇEMİZ

  ALİGAZYAĞCI

  KURUCUMUZ
  1.Kuşak Gazyağcı Ustası aynı zamanda 1800’lü yıllardan bugüne Gazyağcı Furun Kebabı’nın mucididir. Gazyağcı Furun Kebabı’nın duayeni olan Ali Gazyağcı, furun kebabı ustalarını babadan oğula bir gelenekle yetiştirmeye oğlu Mehmet Gazyağcı ile başlamıştır. O günden günümüze kadar da Gazyağcı Furun Kebabı ustaları bir gelenek dahilinde usta çırak ilişkisi ile yetiştirilmeye devam etmiştir.

  MEHMETGAZYAĞCI

  2. KUŞAK GAZYAĞCI USTASI
  Ustaların ustası Ali Gazyağcı’nın yetiştirdiği ilk ustamızdır. 1870‘li yıllarda Furun Kebabı ustası olan babası Ali Gazyağcı’nın ustalığını meslek edinerek kendisi de bu işe başlamıştı. 1891 yılını gösterdiğinde Aziziye Camii civarında Gazyağcı Furun Kebabı’nı kurdu. 1973 yılında hakkın rahmetine kavuştu.

  HASANÇINALI

  3. KUŞAK GAZYAĞCI USTASI
  1929 doğumlu, Konya’nın eskileri tarafından namıdiğer Saraç Hasan olarak çok iyi bilinirdi. 20 yaşında Alime Gazyağcı ile evlenmiş ve kayınpederi Mehmet Gazyağcı vasıtasıyla 1966 yılında ekibe katılmış, kayınpederi vefat ettikten sonra Gazyağcı’nın yeni ustası olmuştu.

  ALİÇINALI

  4. KUŞAK GAZYAĞCI USTASI
  1956 doğumlu, çocukluğundan beri dükkanla haşır neşir olan Ali Çınalı asıl mesleği Öğretmenliği yapmayı bırakıp aile mirasını devam ettirme kararı alarak 1974 yılında işe dahil olmuştu. Nesilden nesile aktarılan alamet-i farikası ile kendisi halen Gazyağcı’nın ustasıdır.

  HÜSEYİNÇINALI

  5. KUŞAK GAZYAĞCI USTASI
  Çocukluğundan beri dedesi ve babası ile birlikte her fırsatta dükkana giderek Furun Kebabı pişirmenin kaidelerini öğrenmeye çalışmış, 2016 yılı Şubat ayı ile aile mirası olan ustalığa mazhar olmuştur. Şu an babası Ali Çınalı ile birlikte Gazyağcı’nın 5. Kuşak Ustası olmuştur.

  Tam125 yıl önce...

  Takvimler 1891 yılını gösterdiğinde, her geçen gün müdavimi artan o küçük lokanta Aziziye Cami muhitinde açılmıştı. Sadece Furun Kebabı ile ustalaşan, namı Konya’nın dört bir yanına hatta çevre illere yayılan ve “Konya’ya giderseniz mutlaka orada Furun Kebabı yiyin” tavsiyelerine mazhar olan o küçük ve şirin Osmanlı kebapçısı…

  Paşalardan Vezirlere, Valilerden Milletvekillerine kadar her kalemden insanı ağırlamış, nesilden nesile aktarılan alamet-i farikası ile benzersiz bir lezzet sunan, sizler tarafından kompedan ünvanı almış o lezzet durağı…

  Furun Kebabını Konya’nın turistik bir yemeği haline getiren, günümüzde hala hizmet veren ve ilk akla gelen ustaları yetiştiren ustaların ustası Mehmet Gazyağcı’nın doğduğu mekan; Gazyağcı Furun Kebabı.

  Çok şey değişti ama

  adı ve tadı hala aynı…

  Hüseyin Çınalı

  5. KUŞAK GAZYAĞCI USTASI